Datum objave: 28/10/2024
Kategorija: Vijesti

BAŠTINA ZAVIČAJA – IZLET UČENIKA OSMOG RAZREDA

Ovaj je izlet nastavak priče iz prošle školske godine kad smo u sklopu projekta za sedmi razred obilazili sve kulturne i povijesne spomenike u Sukošanu, a ove smo godine naše putovanje u prošlost nastavili starom rimskom cestom po Dalmaciji. Prvo smo posjetili arheološki lokalitet Asseria, liburnsku gradinu i iskopine iz antičkog perioda koje se nalaze blizu sela Podgrađe, oko 5 km istočno od Benkovca. Ondje smo naišli na iskapanja, a arheolozi iz Muzeja antičkog stakla u Zadru susretljivo su s nama podijelili informacije o nalazištu. Po njihovu mišljenju Asseria bi mogla biti prepoznatljiva kao hrvatski Pompeji, jer je ispod sloja zemlje sve ostalo sačuvano tako da je ispod površine cijeli jedan grad. Put nas je dalje vodio do Bribirske glavice, antičke Varvarije, bogatog arheološkog nalazišta iz prapovijesnoga, antičkog i srednjovjekovnog doba. U vrijeme srednjovjekovne hrvatske države u utvrdi su stolovali knezovi Bribirski. Ondje se najviše ističu impozantne gradske zidine iz antičkog perioda građene od velikih kamenih blokova, koje su okruživale površinu od 72000 m2, i zbog kojih Bribirska glavica jest poznata kao hrvatska Troja. Nakon toga smo posjetili Skradin, grad bogate povijesti na obali rijeke Krke. Antičko naselje Scardona razvilo se na mjestu liburnskog naselja iz željeznog doba; ima status sudbenog konventa za cara Augusta i municipija za cara Vespazijana; u ranokršćanskom periodu, u 6. stoljeću, postaje biskupsko sjedište. Godine 537. poprište je bitke između bizantske vojske i Ostrogota. U njegovoj blizini nalazi se prva i najstarija hidroelektrana u Hrvatskoj koja je dovršena 28. kolovoza 1895. godine te je tako grad Šibenik osvijetljen električnim svjetlom – kao prvi grad u Hrvatskoj i drugi na svijetu! Hidroelektrana na Krki proradila je dva dana nakon prve hidroelektrane na svijetu, one na rijeci Nijagari u Sjevernoj Americi.

Što se stare rimske ceste tiče, putovanje smo završili u gradu Solinu, antičkoj Saloni. Razgledali smo amfitetar, nekadašnju arenu u kojoj su se borili gladijatori u doba cara Dioklecijana; te terme i forum. Tu su, naravno, i ostaci iz ranokršćanskog perioda, ostaci brojnih crkava i bazilika, koje su se gradile iznad grobova mučenika; Manastirine – grob sv. Dujma, Kapljuč – bazilika petorice mučenika, Marusinac – mauzolej sv. Anastazija. Solin je, naime, poznat i po tome što je po ranokršćanskim arheološkim ostacima među važnijim mjestima u svijetu. Godine 1894. u Solinu je bio održan prvi kongres ranokršćanske arheologije! U Solinu je 8. listopada 1076. godine okrunjen i kralj Zvonimir, a 1898. godine u ostacima crkve sv. Stjepana, koja je bila mauzolej hrvatskih kraljeva, pronađen je i razbijeni sarkofag s nadgrobnim natpisom kraljice Jelene, majke kralja Stjepana Držislava, koja je tu bila pokopana 976. godine. Sarkofag je pronašao don Frane Bulić (1846-1934), utemeljitelj hrvatske arheologije, koji je za svoj pedeseti rođendan dao izraditi antički sarkofag za svoj ukop, s kršćanskim motivima i natpisom: „Ovdje leži Frane Bulić, grešnik i nedostojni svećenik čuvajući časne pragove svetih salonitanskih mučenika.“ Sarkofag se nalazi kraj ulaza u Tusculum.

Na kraju smo još otišli do Podstrane, da vidimo jedan sasvim novi spomenik – veliki bijeli mač na plaži blizu crkvice sv. Martina. U novije se vrijeme, naime, pojavila teorija da je legendarni kralj Arthur bio rimski vojnik u Britaniji i da je nakon umirovljenja došao živjeti u rimsku provinciju Dalmaciju; na groblju oko crkvice sv. Martina pronađen je, naime, nadgrobni spomenik na kojem je ime Lucius Artorius Castus, koji po nekima nije nitko drugi do legendarni kralj Arthur! A mač na plaži zapravo simbolizira njegov čuveni mač – Excalibur!

ASSERIA

BRIBIRSKA GLAVICA

SKRADIN

SOLIN

PODSTRANA

Pročitajte još

BOŽIĆNA ČAROLIJA U OSNOVNOJ ŠKOLI SUKOŠAN

BOŽIĆNA ČAROLIJA U OSNOVNOJ ŠKOLI SUKOŠAN

Krenulo je od samo jednih božićnih lampica, a nastavilo se božićnom čarolijom iz dječje mašte. Naši dragi osmaši započeli su bajkovito uređenje škole za božićni sajam i priredbu. Komentari učitelja su bili da škola nikad nije ovako lijepo izgledala i bila tako dobro...

/*** Collapse the mobile menu - WPress Doctor ****/ Skip to content